Poradňa

Najčastejšie otázky

Základným príznakom zväčšujúcej sa prostaty sú problémy s močením. Zbytočná prostata tlačí na močovú trubicu a tým zoslabuje a spomaľuje prúd moču. Najlepšie to ide vidieť v noci, pokiaľ muž chodí na toaletu častejšie ako 2x za noc, musí pri močení tlačiť a pritom nemá pocit úplného vyprázdnenia, je veľmi pravdepodobné, že má problémy s prostatou.

Spravidla platí, že by ste mali dodržiavať skladbu pestrého jedálnička, pravidelne športovať, obmedziť fajčenie (nikotín dráždi močový mechúr) a príjem vyššieho množstva tekutín na noc. Vo fáze, keď muži registrujú zhoršený prietok moču, sa odporúčajú relaxačné techniky či močenie pri tečúcej vode. Oboje odvádza pozornosť od problémov a uľahčujú prirodzené uvoľnenie svalstva. V prípade, že sa vo vašej rodine objavili vážne problémy s prostatou, napr. váš otec či starý otec, je životne dôležité venovať prostate zvýšenú pozornosť a pravidelne dochádzať na prehliadky k urológovi.

Je to možné. Ak máte viac ako 45 rokov a vo vašej rodine sa už vyskytli problémy s prostatou, je pravdepodobné, že ich zaznamenáte tiež. V akom rozsahu však záleží do určitej miery aj na vás. Pokiaľ budete svoj zdravotný stav pozorne sledovať a budete dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu, môžete problémy s prostatou zmierniť či oddialiť. V prípade, že sa vo vašej rodine vyskytli fatálne komplikácie so zväčšením prostaty, je nevyhnutné dochádzať na preventívne prehliadky v intervaloch odporúčaných lekárom (obvykle každý rok či dva).

Prostata je orgán, ktorý produkuje až 30 % objemu ejakulátu a zvyšuje životaschopnosť spermií. Ako taká však nemá vplyv na erekciu či libido, teda chuť na sex. To má „na svedomí“ testosterón, ktorý je produkovaný v nadobličkách, teda v úplne inej časti tela. V prípade, že sa stav prostaty zhorší a nastúpi nepríjemné príznaky ako časté močenie či nutkanie na močenie, zhoršuje sa aj psychika muža a tá už môže ovplyvniť erekciu a libido. Pokiaľ tento stav pretrváva aprostata vykazuje patologické známky, je riešením jej chirurgické odstránenie. V tej chvíli ale dramaticky klesá možnosť splodiť potomka. Onen sekrét, ktorý prostata produkuje je totiž zásadný pre pohyb spermií a ich funkciu. Bez prostaty prichádza spermia o „pohon“ a nie sú schopné dostať sa až k vajíčku.

Áno, zväčšenú prostatu môžu sprevádzať ľahké bolesti v podbrušku. Pri väčších komplikáciách sú bolesti silnejšie a sprevádza ich pichanie v podbrušku a nutkanie na močenie, hoci už v mechúre nie je žiadny moč. Zväčšená prostata tak môže znamenať veľkú mieru nepohodlia, až bolesti.

Podľa najnovších štatistík spolu tieto dve komplikácie nesúvisia. Muži s benígnou hyperpláziou prostaty (BHP) nemajú vyššie riziko vzniku rakoviny prostaty v porovnaní s mužmi s nezväčšenou prostatou. Nanešťastie sa príznaky rakoviny prostaty až príliš podobajú príznakom BHP, preto je vhodné včas vyhľadať lekára, ktorý stanoví diagnózu a prípadne dodržiavať termíny pravidelných preventívnych vyšetrení.

Áno, dá. Prostata nie je životne dôležitý orgán, má však absolútne zásadný vplyv na plodnosť. Muži, ktorým musela byť prostata operatívne vyňatá, už nemôžu prirodzeným spôsobom počať potomka. V prostate sa tvorí sekrét, ktorý je dôležitý pre životaschopnosť a hybnosť spermií. Bez nej spermie nie sú schopné doraziť k vajíčku a oplodniť ho.

To je veľmi individuálne. Muži s miernymi príznakmi evidujú pozitívnu zmenu už počas prvých týždňov užívania. Čím sú však ťažkosti horšie, tým pomalšie nastupuje účinok výživového doplnku, pretože je potrebné dlhšie užívanie lieku.

Ako prírodný preparát nemá RED3 vplyv na hustotu a zrážanlivosť krvi. Niektoré liečivá však áno, preto podstupujete u urológa preventívnu prehliadku a krvné odbery. Pri doplnku stravy RED3 žiadne kontraindikácie s liekmi na riedenie krvi nehrozia.

Extrakt z pygeum africanum patrí medzi najlepšie zmapované rastlinné extrakty používané na podporu funkcie prostaty a medzi najpreferovanejšie rastlinné látky používané urológmi v Nemecku, Rakúsku a Francúzsku. Jej pozitívny účinok na funkciu prostaty bol preukázaný radom klinických štúdií. Slivku africkú sme navyše skombinovali s preslávenou macou a ženšenom, teda s látkami ideálnymi na podporu vitality a potencie mužov každého veku. Vďaka tomu je Red3 jedným z najúčinnejších prípravkov na slovenskom trhu.

Jedným z najväčších benefitov výživového doplnku Cemio RED3 je forma užívania – stačí totiž jedna kapsula každý deň. Nemusíte tak počítať dávky ani ich užívať postupne počas celého dňa. Jedna kapsula obsahuje optimálnu koncentráciu účinných látok.